BİLAL ÖZCAN YAZDI: CANISI NEDEN ÖLDÜ?

GAZETECİ BİLAL ÖZCAN, 'CANISI' VE DİĞER PEK ÇOK ŞARKIYLA MİLYONLARIN SEVGİSİNİ KAZANAN İBRAHİM ERKAL'IN BEYİN ÖLÜMÜNÜN GERÇEKLEŞMESİNİN ARDINDAN YAZDI.
detaylar için tıklayın

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adı
Şifre

TRANS GÜZELLİK YARIŞMASI NE ZAMAN

CAĞLA AKALIN ANGEL OF TURKEY TRANS GÜZELLİK YARIŞMASI'NIN KURUCUSU ASYA DİLOVAN İLE BU SENE ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENECEK YARIŞMAYI KONUŞTU.
detaylar için tıklayın
ARAMA
TACİZCİ ÜNLÜ KİM ?

14 YAŞINDAKİ KIZIN BABASI MÜZİK ŞİRKETİNİ BASTI VE AVAZI ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRDI: KIZIMI SANA YEDİRMEM! GÖLGE KADIN'IN BU YAZISI KIYAMET KOPARTACAK!.
detaylar için tıklayın
DİZİ
POLİSİ
dizi polisi DİZİ POLİSİ YAZIYOR: MERYEM UZERLİ KOCASI ÖLMÜŞ DUL KADINLARA BENZEMİŞ!
SARIŞIN, GÜZELLER GÜZELİ, AMA BİR O KADAR DA SERT VE ELİ COPLU 'DİZİ POLİSİ' DİZİLERDE BEĞENDİKLERİNİ VE BEĞENMEDİKLERİNİ TEK TEK YAZDI... BAKIN 'DİZİ POLİSİ' K...
ANKET
2016-2017 SEZONUNUN ŞAMPİYONU KİM OLUR?
GALATASARAY
BEŞİKTAŞ
KONYASPOR
FENERBAHÇE
BURSASPOR
TRABZONSPOR
BAŞAKŞEHİR
OSMANLOSPOR

FITCH’DEN TARİHİ KARAR

FiTCHDEN-TARiHi-KARAR 05 Kasım 2012 14:24

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu yabancı para cinsinden BBB-'ye çıkararak yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. Böylece 1992 yılından bu yana ilk kez Türkiye'nin notunu kritik seviyenin üzerine çıkmış oldu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Fitch'in Türkiye'nin cari açığı ile ilgili bir raporuna 'Fitch yine Fitch'liğini yaptı' diyerek bir eleştiri getirmiş ve bu söz uzun süre ekonomi gündemini meşgul etmişti.Kurum, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BBB-'ye yükselttirken, görünümü de 'durağan' olarak teyit etti.

Yerel para birimi cinsinden uzun vadeli kredi notu da iki basamak birden artırılarak BBB'ye yükseltildi. Böylece TL cinsinden kredi notu S&P'nin ardından Fitch tarafından da yatırım seviyesinde derecelendirilmiş oldu. 

 

Fitch'den yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümeye dönme yolunda ilerlediği belirtildi. Fitch, Türkiye'de kamu maliyesinin durumunun kredi notu artışında güçlü ana unsur olduğunu vurguladı. Fitch ayrıca ekonominin yumuşak inişe doğru ilerlemesi, güçlü bankacılık sektörü ve yakın dönem finansal risklerdeki iyileşmenin not artışında etkili olduğuna dikkat çekti. 

Fitch'in açıklamasının satırbaşları şöyle:

- Türkiye ekonomisi diğer yatırım yapılabilir seviyedeki ülkelerden daha volatil kalacak

 - Türkiye'de kamu maliyesinin durumu kredi notu artışında güçlü ana unsur.

- Türkiye'nin güçlü bankacılık sistemi kredi notunu destekliyor

 - Olumlu büyüme görünümü kredi notunu destekliyor

 - Türkiye'nin dış finansalları kredi notu üzerindeki temel zayıflık unsurunu oluşturuyor

 - Cari açıkta belirgin ve kalıcı düşüş kredi notunu yukarı yönlü destekler, ancak bunu yakın vadede öngörmüyoruz

  - Dış şoklar veya içeride politika hatasının tetikleyeceği bir ödemeler dengesi krizi olumsuz kredi hareketine neden olabilir.

 

ŞOKLARA KARŞI DAYANIKLI HALE GELDİĞİ İÇİN 

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, Fitch'in, Türkiye'nin şoklara karşı daha dayanıklı hale geldiğini düşünerek bu kararı verdiğini belirtti. Derici, beklentilerin sadece görünümün değiştirilmesi olduğunu ancak, görünüm değiştirilmeksizin not artışı şeklinde geldiğini anımsatarak, şunları aktardı: “Türkiye açısından yatırım yapılabilir olmak hem sermaye girişlerinin artması hem uzun vadeli borçlanma olanaklarını arttırması, maliyetlerini düşürmesi açısından önemli. Bu durum cari açık açısından sorun olabilir ancak sürdürülebilir büyüme açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.”

 

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları son dönemde Türkiye'de eleştirilerin odağında yer alıyordu. Fitch de bu eleştirilerde başı çeken kurumlar arasındaydı. Hatta Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Fitch'in Türkiye'nin cari açığı ile ilgili bir raporuna 'Fitch yine Fitch'liğini yaptı' diyerek bir eleştiri getirmiş ve bu söz uzun süre ekonomi gündemini meşgul etmişti.

 

"KÜRESEL SERMAYE ARTACAK"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kredi notundaki bu revizyonun risk algısına olumlu yönde yansıyacağını belirterek şunları söyledi:

"Yüksek not faiz oranlarının düşmesine yardımcı olacaktır. Kredi notumuzun yatırım yapılabilir seviyeye çıkması ayrıca, ülkemize giren küresel sermayeyi de artıracaktır. Not artırımının gerçekleştiği ülkelerde iki yıllık süreçte portföy ve doğrudan yabancı yatırımlar ortalama GSYH’nin yüzde 4’ü kadar artıyor.Bu çerçevede kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çekilmesi büyüme tahminlerimizi destekleyecek; hatta büyüme performansımızı artıracaktır”

 

YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI

Başbakan Yardımcısı  Ali Babacan, Türkiye'nin kamu maliyesinde sürdürdüğü disiplinli yaklaşım, bankacılık sektörünün güçlü yapısı, yapısal reformlar ve sonuç olarak büyüme ve istihdam alanlarında yakalanan yüksek performansın bu kararda etkili olduğunu söyledi.

 

Fitch tarafından alınan bu kararın yerinde olmakla birlikte gecikmiş bir karar olduğunu vurgulayan Babacan, "Ekonomi alanında attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararası piyasa göstergeleri uzun suredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelere benzer düzeylerde bulunmaktaydı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuz arasındaki farkı bir miktar azalmıştır. Türkiye’nin uluslararası piyasalardaki güven göstergeleri daha da yüksek kredi notlarına işaret etmektedir" dedi.

Babacan, Türkiye’nin kredi notunun bu seviyeye ulaşmasının kamu ve özel sektör kuruluşlarının uluslararası sermaye piyasalarına erişiminde yeni bir dönemin başlangıcı olmasının beklendiğini kaydetti.

DOLAR VE FAİZ DÜŞÜYOR

AK Parti MKYK üyesi ekonomist Dr. Bülent Gedikli: "Sonunda sıfırcı hoca da Türkiye'nin güçlü ekonomisini  teyit etmiş oldu. Şimdi darısı diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının başına.  Yatırım yapılabilir seviyeye gelmek, Türkiye ekonomisi için ciddi avantajlar  sağlayacak. Rakamsal olarak ifade etmek gerekirse de bu not  artışı, 1 yıl içerisinde Türkiye'ye 10-12 milyar dolar civarında ilave  uluslararası doğrudan yatırım getirir."

 Not artırımı borsanın birinci seansı kapandıktan sonra geldi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100  endeksi ilk seansı önceki kapanışa göre 390 puanlık yükselişle 71.812 puandan kapatırken, hisse senetleri ortalama yüzde 0.55 oranında değer kazandı. Dolar ise karar sonrası 1.7840 TL seviyesine kadar geriledi.  Faiz de yüzde 6.80 seviyesine indi.

 

TÜRKİYE'YE GELECEK YATIRIMLAR ARTAR

 

Fitch'in açıklamasını değerlendiren Ekonomist Uğur Gürses, Türkiye'nin notunun artırılmasındaki en önemli unsurun kamu finansmanı olduğunu söyledi. Türkiye'nin bütçe dengesi ve borç stoku oranlarındaki iyileşmenin not artışı kararını getirdiğini belirten Gürses, "Bundan sonra bütçe dengesi Demokles'in Kılıcı gibi ekonominin tepesinde olacak. Eğer denge bozulursa o zaman not düşüşü kaygıları da beraberinde gelecek" dedi.

 

Not artışı kararının özellikle özel sektördeki şirketler için çok olumlu olduğunu belirten Gürses, "Not alabilen Türk şirketlerinin önü daha da açılacak. Özel kesime cidi bir fon akışı olabilir. Kısa vadede belki hemen başlamaz ama ben orta vadede bu kararın etkilerini göstermesini bekliyorum. Türkiye'nin notu bu seviyede kaldığı sürece bir yatırım akışı olacak" diye konuştu.

 

GERİDEN GELEN BİR KARAR

 

EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Türkiye'nin bunu hak ettiğini ekonomik performansa bakıldığıdan geriden gelen bir karar olduğunu söyledi.

 

Bürümcekçi, "Türkiye'nin bu notu hak ettiğini düşünüyorduk, o nedenle şaşırtıcı değil. Türkiye'nin ekonomide yumuşak inişi başarmış olması beklentimizi artırmıştı. Aslında geriden gelen bir karar da diyebiliriz. Ama yine de olumlu bir gelişme elbette. Ancak görünüm 'durağan' olarak belirlendi. Bu da yeni not artışı için bir bekleme sürecine gireceğimizi gösteriyor. Yani 18 ay sonraki kararda yeni bir not artırımı beklentisine girmek doğru olmaz. Cari açık konusuna vurgu yapılması, burada yaşanacak bir kötüye dönüşün notta olumsuza dönmek için bahane olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz. Döviz ve faiz tarafında ilk etapta hareket olabilir ancak bir ralli beklemiyorum. Zira bu büyük oranda fiyatlanmıştı. Döviz sepetinde de 2.03'lerde kalabiliriz" dedi.


Yorumlar

İLGİLİ HABERLER
DİĞER HABERLER
TUM-PLAJ-OZGE-OZPiRiNCCiYi-iZLEDi

TÜM PLAJ ÖZGE ÖZPİRİNÇCİ'Yİ İZLEDİ!

ÖZGE ÖZPİRİNÇCİ, BUĞRA GÜLSOY İLE BAŞROLÜ PAYLAŞTIĞI ‘ACI TATLI EKŞİ’NİN SETİNE VERİLEN ARAYI SEVGİLİSİ BURAK YAMANTÜRK’LE ÇEŞME’DE GEÇİRİYOR.
Bomba Dedikodu

H.ŞENDİL HAMİLE Mİ?

HATİCE ŞENDİL İLE BURAK SAĞYAŞAR, MAYIS 2015'TE EVLENMİŞTİ. HATİCE ŞENDİL'İN HAMİLE OLDUĞU İDDİASINA SAĞYAŞAR'DAN YANIT GELDİ.
Laf Ebesi

KENAN BU SEZON YOK

KENDİSİ İÇİN YAZILAN İKİ DİZİYİ BEĞENMEYEN KENAN İMİRZALIOĞLU ÖNÜMÜZDEKİ SEZON EKRANDA OLMAYACAK.
Tv Dizi Kazanı

DALIŞ HOCASINI DÖVDÜ

‘LEYLA İLE MECNUN’ DİZİSİNDE CANLANDIRDIĞI ‘ERDAL BAKKAL’ KARAKTERİYLE ADINDAN SÖZ ETTİREN CENGİZ BOZKURT, GEÇEN HAFTA TATİL İÇİN GİTTİĞİ ANTALYA’NIN KAŞ İLÇESİNDE KARAKO...

ARZU SABANCI'DAN FLAŞ ASLIŞAH ALKOÇLAR VE ÖZGE ULUSOY YORUMU!

DENSA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER SABANCI’NIN BÜYÜK OĞLU HACI SABANCI, YAKLAŞIK DÖRT SENEDİR ÜNLÜ MANKEN ÖZGE ULUSOY’LA AŞK YAŞIYOR. ORTANCA OĞLU HAKAN İSE BİR YI...

SERENAY YOLLARDA...

ÜNLÜ OYUNCU VE MODEL SERENAY SARIKAYA, REKLAM YÜZÜ OLDUĞU MAVİ'NİN ÇEKİMLERİ İÇİN YURTDIŞINA ÇIKTI.

HAFTANIN EN İYİ MEKANLARI