BİLAL ÖZCAN YAZDI: CANISI NEDEN ÖLDÜ?

GAZETECİ BİLAL ÖZCAN, 'CANISI' VE DİĞER PEK ÇOK ŞARKIYLA MİLYONLARIN SEVGİSİNİ KAZANAN İBRAHİM ERKAL'IN BEYİN ÖLÜMÜNÜN GERÇEKLEŞMESİNİN ARDINDAN YAZDI.
detaylar için tıklayın

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adı
Şifre

TRANS GÜZELLİK YARIŞMASI NE ZAMAN

CAĞLA AKALIN ANGEL OF TURKEY TRANS GÜZELLİK YARIŞMASI'NIN KURUCUSU ASYA DİLOVAN İLE BU SENE ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENECEK YARIŞMAYI KONUŞTU.
detaylar için tıklayın
ARAMA
TACİZCİ ÜNLÜ KİM ?

14 YAŞINDAKİ KIZIN BABASI MÜZİK ŞİRKETİNİ BASTI VE AVAZI ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRDI: KIZIMI SANA YEDİRMEM! GÖLGE KADIN'IN BU YAZISI KIYAMET KOPARTACAK!.
detaylar için tıklayın
DİZİ
POLİSİ
dizi polisi DİZİ POLİSİ YAZIYOR: MERYEM UZERLİ KOCASI ÖLMÜŞ DUL KADINLARA BENZEMİŞ!
SARIŞIN, GÜZELLER GÜZELİ, AMA BİR O KADAR DA SERT VE ELİ COPLU 'DİZİ POLİSİ' DİZİLERDE BEĞENDİKLERİNİ VE BEĞENMEDİKLERİNİ TEK TEK YAZDI... BAKIN 'DİZİ POLİSİ' K...
ANKET
2016-2017 SEZONUNUN ŞAMPİYONU KİM OLUR?
GALATASARAY
BEŞİKTAŞ
KONYASPOR
FENERBAHÇE
BURSASPOR
TRABZONSPOR
BAŞAKŞEHİR
OSMANLOSPOR

SURİYE'NİN SALDIRISINA ANINDA NASIL YANIT VERDİK: MEHMETÇİK EMİR BEKLEMEDİ

SURiYENiN-SALDiRiSiNA-ANiNDA-NASiL-YANiT-VERDiK-MEHMETCiK-EMiR-BEKLEMEDi 04 Ekim 2012 08:39

ANKARA'DA GENELKURMAY KAYNAKLARINA YAKINLIĞI BİLİNEN DENEYİMLİ GAZETECİ FİKRET BİLA'NIN MİLLİYET GAZETESİNDE BUGÜN YAYINLANAN KÖŞE YAZISI:

Suriye tarafından atılan ve sınır ilçemiz Akçakale’de 2 kadın, 3 çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan top atışına Türkiye karşılık verdi.
Akçakale’de eve düşen merminin atıldığı yer radarlarla tespit edildikten hemen sonra Suriye’deki mevziler topçu atışıyla vuruldu.

Otomatik yanıt
Suriye topraklarına topçu ateşiyle karşılık verilmesinin F-4 uçağımızın düşürülmesinden sonra değiştirilen  angajman kuralları gereğince otomatik olarak yapıldığı öğrenildi. F-4 uçağımızın düşürülmesinden sonra sınıra 2. Ordu’dan yeni birlikler kaydırılmış ve Suriye’nin tehdit oluşturan her askeri hareketine ikinci bir emir beklenmeden karşılık verilmesi talimatlandırılmıştı. Akçakale’ye dün Suriye top mermilerinin düşmesinden sonra bu karar uyarınca sınır birliklerimiz tarafından karşılık verildiği anlaşıldı.

Orantılı misilleme
Askeri kaynaklar Akçakale’ye düşen top mermilerine, bu mermilerin atıldığı mevzileri hedef alarak top atışıyla karşılık verilmesinii, “orantılı lokal misilleme” olarak tanımlıyorlar.
Sınır tecavüzüne anında lokal çerçevede verilen bu karşılık “meşru savunma” olarak değerlendiriliyor. Saldırıların devam etmesi halinde BM sözleşmesine göre sıcak takip hakkı da doğuruyor.
Akçakale bölgesinde ve sınır boyunca Türk birlikleri teyakkuz durumunda tutuluyor.

Üçlü temas
Akçakale’ye top mermisinin düşmesinden hemen sonra Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasında telefon teması kurulduğu öğrenildi. Genelkurmay Başkanı’nın Suriye’ye yapılan misilleme hakkında detaylı bilgileri sunduğu kaydedildi.
Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de bilgi verdikten sonra Özel ve Davutoğlu’nu Başbakanlık konutuna çağırdığı bilgileri de yansıdı.

Misilleme yeni değil
Askeri ve diplomatik kaynaklar dün Suriye’ye yapılan misillemenin ilk olmadığını da kaydettiler.
F-4 uçağının düşürülmesinden bu yana Türkiye topraklarına düşen Suriye mermilerine de ateşle karşılık verildiği kaydedildi. Ankara’nın angajman kurallarını değiştirdiğini açıklamasından sonra kasıtlı olup olmadığına bakmaksızın Suriye tarafından Türkiye topraklarına düşen her mermiye karşılık verdiği kaydedildi.

Sivil can kaybı
Kasıtlı ve düzenli bir saldırı olmadığı Suriye makamlarınca belirtilse dahi, sınırda Türk egemenliğini tehdit edecek biçimde özensiz atışlar yapılmasının da Ankara tarafından kasıtlı bir davranış olarak değerlendirildiği bilgisi de verildi.

NATO devrede
Dışişleri Bakanı Davutoğlu olaydan hemen sonra NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile görüşerek NATO’nun 4. maddesi gereğince danışma mekekanizmasının çalıştırılmasını talep etti. Rasmussen de 4. madde çerçevesinde büyükelçiler düzeyinde danışma toplantısı kararı aldı. NATO açısından Akçakale’ye düşen top mermileri 5. maddenin çalıştırılmasını gerektirecek büyüklükte bir tehdit olarak görülmüyor. Türkiye’nin misilleme hakkını kullanmasından sonra Suriye daha büyük bir saldırıda bulunmazsa 5. maddenin çalıştırılması sözkonusu olmayacak.
NATO toplantısında Suriye’nin sert bir dille eleştirildiği ve NATO’nun Türkiye’nin arkasında bulunduğunu vurgulayan bir metin de hızla çıkarıldı.


Yorumlar

İLGİLİ HABERLER
DİĞER HABERLER
TUM-PLAJ-OZGE-OZPiRiNCCiYi-iZLEDi

TÜM PLAJ ÖZGE ÖZPİRİNÇCİ'Yİ İZLEDİ!

ÖZGE ÖZPİRİNÇCİ, BUĞRA GÜLSOY İLE BAŞROLÜ PAYLAŞTIĞI ‘ACI TATLI EKŞİ’NİN SETİNE VERİLEN ARAYI SEVGİLİSİ BURAK YAMANTÜRK’LE ÇEŞME’DE GEÇİRİYOR.
Bomba Dedikodu

H.ŞENDİL HAMİLE Mİ?

HATİCE ŞENDİL İLE BURAK SAĞYAŞAR, MAYIS 2015'TE EVLENMİŞTİ. HATİCE ŞENDİL'İN HAMİLE OLDUĞU İDDİASINA SAĞYAŞAR'DAN YANIT GELDİ.
Laf Ebesi

KENAN BU SEZON YOK

KENDİSİ İÇİN YAZILAN İKİ DİZİYİ BEĞENMEYEN KENAN İMİRZALIOĞLU ÖNÜMÜZDEKİ SEZON EKRANDA OLMAYACAK.
Tv Dizi Kazanı

DALIŞ HOCASINI DÖVDÜ

‘LEYLA İLE MECNUN’ DİZİSİNDE CANLANDIRDIĞI ‘ERDAL BAKKAL’ KARAKTERİYLE ADINDAN SÖZ ETTİREN CENGİZ BOZKURT, GEÇEN HAFTA TATİL İÇİN GİTTİĞİ ANTALYA’NIN KAŞ İLÇESİNDE KARAKO...

ARZU SABANCI'DAN FLAŞ ASLIŞAH ALKOÇLAR VE ÖZGE ULUSOY YORUMU!

DENSA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER SABANCI’NIN BÜYÜK OĞLU HACI SABANCI, YAKLAŞIK DÖRT SENEDİR ÜNLÜ MANKEN ÖZGE ULUSOY’LA AŞK YAŞIYOR. ORTANCA OĞLU HAKAN İSE BİR YI...

SERENAY YOLLARDA...

ÜNLÜ OYUNCU VE MODEL SERENAY SARIKAYA, REKLAM YÜZÜ OLDUĞU MAVİ'NİN ÇEKİMLERİ İÇİN YURTDIŞINA ÇIKTI.

HAFTANIN EN İYİ MEKANLARI